Kotki

Kocury

Kastraty

Kocięta

Archiwum miotów

 W nowych domach

Felinoterapeutyczna hodowla

kotów Devon Rex

Rozmrrruczane recenzje kocich produktów

Legowiska

i zabawki

Karmy

i snacki

Żwirki

i kuwety

Akcesoria

Linia stomatologiczna od Vetfood

Kolejną linią, którą otrzymałyśmy, jest Linia Stomatologiczna, w skład której wchodzą:

 • Maxi/Guard OranZn

 • Maxi/Guard Cleansing Gel

 • Maxi/Guard Oral Cleansing Wipes

 • Maxi OraCare Healthy Gums i Fresh Breath

 • Plaque Control

Maxi/Guard OranZn oraz Maxi/Guard Cleansing Gel to dwa produkty przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej. 

OranZn stosujemy w ramach codziennej higieny w przypadku braku pzesłanek dotyczących panującego zapalenia dziąseł, natomiast Cleansing Gel to produkt, który wykorzystujemy do higieny jamy ustnej przy zaczerwienionych dziąsłach, a także przed i po zabiegach dentystycznych oraz ortodontycznych. 

W naszym przypadku Yori stosowała Cleansing Gel, natomiast Yosha, Shiro i Suri OraZn. 

Zaczerwienienie u Yori co prawda wiąże się z wymianą ząbków, jednak uznałam, że nie zaszkodzi dodatkowo wspomóc jej dziąsełek :) 

 

OranZn:

 

 • neutralizuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

 • ogranicza tworzenie się płytki nazębnej

 • ogranicza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł

 

Istotnym składnikiem żelu jest cynk, który ma właściwości antybakteryjne.

 

Cleansing Gel: 

 

 • działa wspomagająco przy stanach zapalnych dziąseł

 • przy uszkodzeniach błony śluzowej jamy ustnej oraz języka

 • przy nieprzyjemnym oddechu

 • przy bakteryjnej płytce nazębnej

 

Produkt zawiera kwas askorbinowy dołączony do buteleczki w fiolce, którą należy wsypać do żelu, poczekać aż opadnie na dno a potem dobrze potrząsnąć, aż proszek ulegnie rozpuszczeniu. 

 

Kwas askorbinowy pozytywnie wpływa na regulacje wytwarzania kolagenu, który tworzy dziąsła, dodatkowo reguluje procesy pochłaniania drobnoustrojów chorobotwóczych, przyspieszani gojenie ran. 

 

Oba produkty wystarczy wycisnąć na palec - kropla wielkości grochu - a następnie wmasować w dziąsła w okolicy zębów trzonowych. Ze względu na neutralny smak i doświadczenie moich dziewczynek z podobnymi zabiegami, nie miałyśmy żadnych problemów przy stosowaniu preparatu. Miejmy nadzieję, że profilaktyka pomoże nam w przyszłości i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń i zakażeń jamy ustnej.

Plaque Control - jest to produkt, który zawiera algi brunatne.

Algi brunatne wykazują szereg pozytywnych oddziaływań na organizm zwierząt, w tym przypadku udowodniono, że zmieniają właściwości śliny, dzięki czemu osadzanie nalotu i tworzenie kamienia nazębnego jest utrudnione. Po dostaniu się alg do organizmu, składniki aktywne przedostają się do krwiobiegu, zmieniając skład śliny, co może pomóc w walce z kamieniem  i ograniczyć osadzanie płytki bakteryjnej. 

 

Odpowiednia dawka to jedna płaska miarka dziennie i w naszym przypadku najprościej było zmieszać ją z wodą i podać prosto do pysia. W jedzeniu była już dla kotów na tyle wyczuwalna, że porcje zdecydowanie słabiej znikały, a przecież nie chciałam zniechęcić dziewczynek do mokrej karmy. 

Kolejnymi produktem są świetne Maxi/Guard Oral Cleansing Wipes - czyli okrągłe ściereczki, waciki służące do codziennej higieny jamy ustnej. 

 

Jest to produkt, który zdecydowanie dobrze nam się przyjął. Chociaż podawanie żelu nie stanowi u nas problemu, to jednak chusteczki są jeszcze wygodniejsze w użyciu. Wystarczy owinąć sobie taką palec i masować. 

 

Chusteczki zawierają cynk o ph 7 podobnie jak żel, a ich faktura została specjalnie dostosowana, by delikatnie, mechanicznie czyścić płytkę nazębną i pozbywać się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemn zapach z pysia. Unikamy ryzyka uszkodzenia tkanki dziąseł, a ściereczki nasączone są bezsmakowym środkiem, mającym za zadanie odświeżyć oddech i wyczyścić jamę ustną zwierzaka. Jedno opakowanie zawiera 100 chusteczek, więc wystarcza na dłuższy okres regularnego stosowania. Moje dziewczyny nie miały nic przeciwko zabiegom, no, może jedynie się nieco krzywiły, ale nie wzniosły zażalenia ;) 

Kolejnym produktem z Linii Stomatologicznej jest Maxi OraCare Healthy Gums oraz Fresh Breath.

 

Są to dwa bardzo podobne produkty, z tym wyjątkiem, że MAXI OraCare Healthy Gums dodatkowo zawiera dodatek szałwii  i zielonej herbaty. 

 

 • Szałwia pomaga utrzymać zdrowe błony śluzowe, dziąsła i zęby.

 • Zielona herbata ma działanie zasadotwórcze, co oznacza, że zmienia pH w jamie ustnej na zasadowe. Dzięki temu ogranicza rozwój bakterii, które mają szkodliwy wpływ na zęby.

 

Dodatkowo, podstawę płynu stanowi dodatek cynku jak w przypadku pozostałych produktów. 

 

Maxi OraCare jest o tyle łatwy w użyciu, że wystarczy dolać go w odpowiedniej ilości do wody i możemy cieszyć się z jego działania. 

 

Płyn Maxi OraCare:

 

 • przyczynia się do redukcji płytki nazębnej,

 • minimalizuje prawdopodobieństwo powstawania kamienia nazębnego,

 • utrzymuje zdrowe dziąsła

 • usuwa bakterie w przestrzeniach międzyzębowych,

 •  neutralizuje nieprzyjemny zapach z pyska.

 

Dostępne są opakowania: 250ml oraz 750ml. 

 

Osobiście jednorazowo wlewam do miski ponad litr wody, na potrzeby dokładnego odmierzania dawki wyrównałam ilość wody do litra (tyczy się to wyłącznie miski, fontanny mają więcej wody). Do stosowania płynu wybrałam miskę w sypialni, ponieważ na niej najlepiej widać ilość wypitej wody. Normalnie wodę zmieniamy dwa razy dziennie, jednak jako że płyn ma być dodawany po każdej wymianie wody, to ograniczyłyśmy się do jednej zmiany - w przeciwnym razie duża ilość produktu radośnie spływałaby w kanalizacji ;) 

Dawkowanie jest proste - litr - nakrętka, pół litra - pół nakrętki - oczywiście wszystko jest wewnątrz oznaczone. 

Jedno opakowanie to w naszym przypadku dziesięć wymian wody - nakrętka - 24ml, a w butelce jest ich 250. Bardziej wydajny produkt byłby przy okazji używania mniejszych miseczek, wówczas czas wydłużyłby się dwukrotnie. 

Ostatnim już produktem jest Anti-Hairball - produkt zawierający włókna pokarmowe, które mają za zadanie wspomóc jelita oraz zredukować częstotliwość powstawania kul włosowych. Produkt można stosować zarówno w ramach profilaktyki jak również w przypadku wiedzy na temat zalegających włosów. W naszym przypadku podawanie jest raczej profilaktyczne, chociaż przy obecnej intensywności wypadania futerka Suri, można spodziewać się, że nosi już w sobie kulę włosiową, aczkolwiek póki co, jeszcze nie napinało jej do jej zwrócenia. 

 

SKŁAD: inulina, fruktooligosacharydy, błonnik owsiany, mikrokapsułkowany olej z ogórecznika (źródło kwasów tłuszczowych Omega–6), mikrokapsułkowany olej z ryb (źródło kwasów tłuszczowych Omega–3), stearynian magnezu, hydrolizat białka drobiowego, maltodekstryna, błonnik ziemniaczany, ekstrakt z drożdży

 

Różnica stosowania produktu w przypadku profilaktyki a działania terapeutycznego: 

 

– 1 duża płaska miarka – w trakcie kuracji eliminującej kule włosowe z przewodu pokarmowego

– 1 mała płaska miarka – profilaktycznie w zapobieganiu tworzenia się bezoarów włosowych

 

U nas jak zwykle, najłatwiej wymieszać z wodą i podać do pysia, szczególnie, że Suri je nieduże porcje mokrej karmy rozłożone w czasie i trudno byłoby mieć pewność, że zjadła wszystko. 

 

Podsumowując: Vetfood to świetna marka, oferująca produkty, które należy wziąć pod uwagę, jeżeli szukamy ratunku dla przewodu pokarmowego naszych milusińskich, chcemy zadbać o ich uzębienie, czy mamy podejrzenie o tworzeniu się kul włosowych. Produkty od Vetfood z całą pewnością zagoszczą na stałe w naszym domu.